Haber Detayı
23 Mart 2022 - Çarşamba 11:24
 
MAKÜ’DE “USTALARIN YOLUNDA” KONSERİ DÜZENLENDİ
MAKÜ’DE “USTALARIN YOLUNDA” KONSERİ DÜZENLENDİ
- Haberi
MAKÜ’DE “USTALARIN YOLUNDA” KONSERİ DÜZENLENDİ

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Kültür ve Sosyal Araştırmalar Topluluğu (KÜSAT) tarafından “Ustaların Yolunda” konseri düzenlendi.

MAKÜ Konferans ve Sergi Salonunda düzenlenen konserde Kabak Kemanede Cafer Nazlıbaş, Neyde Eyüp Hamiş, Klavyede Kemal Arapoğlu ile müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatıldı.

Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Şimşek, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı etkinliğin moderatörlüğünü Öğr. Gör. Raşit Acar ve sazıyla eşlik eden Öğr. Gör. Gökhan Çağırgan yaptı.

Sezen Aksu’dan “Sen Ağlama” şarkısının kabak kemane ile çalınmasıyla başlayan programda birbirinden güzel şarkı ve türküler seslendirildi.

Program sonunda Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç bir konuşma yaptı. Türkü sevdalısı olduklarını ve türkülerin kültürümüz olduğuna vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi Kılınç konuşmasında; “Bugün bizim için güzel ve anlamlı bir gün. Bugün Türk Milleti’nin kadim bayramı Nevruz. Normalde baharın müjdecisi diye biliyoruz. Ama bize sizlerle bahar geldi. Tabi yıllardan beri hep bu işin mutfağında gördüğümüz, takip ettiğimiz bu büyük ustaları, üstatları canlı canlı görme şansımız oldu. Bir kere daha teşekkür ediyorum. Türkülerle bu güzel günü geçirdik. Türküler bizim kültürümüz. Bizim yaşam biçimimiz. Kanımıza işledi türküler. Biz ömrümüz boyunca türkü sevmişiz, türkü öğretmeye çalışmışız ve yüreğimiz hep türkü özlemiş, beynimiz hep türkü düşünmüş, kalemimiz hep türkü yazmış, dilimiz hep türkü söylemiş. Biz inşallah ömrümüzün sonuna kadar türkü sevmeye devam edeceğiz. Popüler kültürün bu kadar yoğun olduğu bir dönemde elbette ki gençlerin hala türkü sevmeye çalışmaları, hala türkü öğrenmeye çalışmaları aslında başta çileli bir yola da talip olduklarının göstergesidir. Çünkü maalesef yıllarca türkü sevmek hep basitlik olarak algılandı. Hep maceraperestlik olarak algılandı. Ama ben şuna eminim, kıyamete kadar türkü seven bir nesil daim olacaktır ve biz onlarla var olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Program Rektör Danışmanı Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç tarafından sanatçılara hediye taksimi ile sonra erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MAKÜ’DE, “USTALARIN, YOLUNDA”, KONSERİ, DÜZENLENDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı