Haber Detayı
22 Mart 2022 - Salı 15:56
 
BAHARIN MÜJDECİSİ ‘NEVRUZ’ MAKÜ’DE COŞKUYLA KUTLANDI
BAHARIN MÜJDECİSİ ‘NEVRUZ’ MAKÜ’DE COŞKUYLA KUTLANDI
- Haberi
BAHARIN MÜJDECİSİ ‘NEVRUZ’ MAKÜ’DE COŞKUYLA KUTLANDI

Bolluğun, bereketin, doğanın yeniden uyanışının ve bahar mevsiminin gelişini müjdeleyen Nevruz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ) coşkuyla kutlandı.

Programa, Burdur Valisi Ali Arslantaş başta olmak üzere MAKÜ Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Mustafa Güder, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Durmuş Acar, Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Ömer Tekşen, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Kılınç, Genel Sekreter Ali Nihat Gündüzalp, Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Volkan Mengi ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Yerleşkesi Avşar Han binasında gerçekleştirilen etkinlikler Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın konuşması ile başladı.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz konuşmasının başında “Bahar sabahında, doğanın, toprağın, havanın, iklimin uyanışının kutlandığı, bütün toplumlarda yaşamın yeniden canlanışının, dirilişinin sembolü olan nevruz gününde bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum” sözlerine yer verdi ve daha sonra şunları söyledi: “Türk Milleti de tarihte varlığını ve birliğini oluşturduğu andan itibaren bu Nevruz günlerinin anlamını hep içselleştirmiş, kendi birliğini ve geleceğini ifade ettiği bir zemin olarak görmüştür. Tabii milletlerin kendilerini ifade ettikleri, kendi toplumlarına, tarihe not düştükleri ve geleceklerini kurguladıkları önemli tarihsel anlar ve semboller vardır. Bununla kendi milletleri geleceğe güçlü adımlar atar ve gücünü biçimselleştirerek topluma ve geleceğine önemli mesajlar verir. Bu anlamda Türk Milleti’nin Ergenekon’dan çıkışını da temsil eden etrafı demirlerle örülmüş dağları eriterek, bütün dünyaya kendisini aktaran Ergenekon destanını da oluşturan necip milletimiz tarih sahnesinde varlığını çok daha güçlü bir şekilde hissettirmiş ve hem medeniyetini oluşturmuş hem de dünyaya nizam vermiş, hakkı adaleti tutmuş ve bütün dünyada varlığına varlık katmıştır.  Milli birlik ve beraberlik günleri, ülkelerin ve toplumların varlığına güç katmış, bu anlamda biz de bütün Türk dünyası olarak, Türkiye’de bugün geldiğimiz nokta itibariyle de varlığımızı, birliğimizi burada bir arada bulmak ve bir arada oluşturmak açısından da anlamlı bir birliktelik oluşturuyoruz. Bugün dünyanın geldiği noktaya baktığımızda gerçekten ibret almamız ve geleceğe güçlü bir şekilde adım atabilmemiz için birbirimizi sevmemiz, birbirimize sahip çıkmamız, birliğimizi, beraberliğimizi korumamız için pek çok neden bulunmakta. Küçük meselelerle ayrı düşüp, içimize nifak tohumlarını serpiştiren iç ve dış mihraklara karşı uyanık olmak mecburiyetine sahibiz. Bu sebeple bir arada yaşama kültürünün temellerini oluşturan ve birbirimizi karşılıksız olarak sevmeye mecbur olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Evet ayrışmak için bir sürü sebepler olabilir ama bir arada kalmak, birlikte olmak, güçlü olmak ve geleceğimizi birlikte yazmak için bu coğrafyada birbirimize sarılmak, birbirimizi sevmek, birbirimizin hatalarına rağmen birbirimize sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Bu anlamda bu güzel Nevruz gününün, bu baharın, canlanışın, yeniden yaratılışın, yaratma sırrının bir inkişafı olan tabiatın yeniden uyanışını biz de kendimize davranışlarımıza ve geleceğimize birlikte karar verme noktasında bu güzel günü inşallah coşkuyla kutlayarak, dostlara güç, düşmanlara ve ülkemiz üzerinde birtakım emelleri olanlara da anlamlı mesajlar verme noktasında inşallah bu birlikteliğimizi perçinlemiş olacağız. Ben bu vesileyle herkesin nevruz gününü ve bayramını kutluyor, herkese sevgiler, saygılar sunuyorum.”

Daha sonra Burdur Valisi Ali Arslantaş bir konuşma yaptı. Vali Arslantaş konuşmasında; “Milletler umutlarıyla hayalleriyle var olur. Kadim medeniyetimizin varlık sebebi de her zorluğun üstesinden gelecek gücü ve dirayeti göstermiş olmasıdır. Nasıl ki her kışın sonu bahar ise her zorluğun sonu da kolaylıktır. Nevruz, güneşle toprağı, insanla neşeyi, hayatla doğayı birleştirir, bütünleştirir. Farklı renklerin, kültürlerin asırlarca aynı çınarın altında huzur ve güven içinde yaşadığı bu coğrafyada sevgi ve barış iklimini birlikte koruyacağız. Doğanın, ruhun ve sevginin uyanışı, tüm ideolojik yönelimlerin ötesindedir. Burdur halkı olarak bu uyanışı kalbimize düşen cemrelerle yaşamalıyız. Bugün Burdur’da, tüm dünyaya birlik ve beraberlik mesajı vereceğiz. Nevruz, baharın başlangıcıdır. Kardeşliğin, dostluğun, sevginin ve kaynaşmanın günüdür. Farklılıklarımız, ülkemizin en büyük zenginliğidir. Her vatandaşımız bugün bu coşkuyu hep beraber yaşıyor. Yurdumuzun dört bir yanında olduğu gibi Burdur’da da cemreler düştü. Yeni bir bahar başlıyor. Bucak’tan Altınyayla’ya, Çeltikçi’den Yeşilova’ya kadar dört bir yanda ağaçlar çiçeğe duruyor. Burdur’un bereketli toprakları baharı karşılıyor. Baharın gelmesiyle gönüllerde yeni umutlar da filizleniyor. Aziz milletimiz, yokluğu, yoksulluğu ve acıyı sevgiyle, dayanışmayla aşmayı bilmiş ve tarih boyunca birliğin, dirliğin ve kardeşliğin sembolü olmuştur. Nevruz, herkesin katılımıyla birlik ve beraberlik içinde bayram coşkusuyla kutlanmalıdır. Nevruz ateşinin etrafında kenetlenmiş eller, geleceğe umutla bakmamızı sağlayacaktır. Bizler dünyadaki tüm mazlum milletlerin de bayram coşkusunu yaşamasını istiyoruz. Cemrelerin havaya, suya, toprağa düştüğü gibi medeni ülkelerin çoraklaşmış kalplerine de düşmesini temenni ediyorum. Nevruz ateşinin tenleri ısıttığı gibi sevgi, merhamet, huzur ve hoşgörünün de gönülleri ısıtmasını diliyorum. Baharın başlangıcı olarak kabul ettiğimiz Nevruz’un bu ulvi hedeflerimize ulaşmamızda da milat olmasını temenni ediyorum. Tabiatla beraber insanlarımızda sevgi, merhamet, kardeşlik gibi en naif duyguların korunmasına ve dalga dalga yayılmasına vesile olmasını diliyorum. Sizleri saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.” ifadelerini yer verdi.

Konuşmaların ardından Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Halk Oyunları Ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sergilendi. Daha sonra Nevruz ateşi yakan Vali Ali Arslantaş ve protokol üyeleri bir geleneği yerine getirerek örste demir dövdüler.

Geleneksel Nevruz ateşi üzerinden ilk atlayan Vali Ali Arslantaş oldu. Vali Arslantaş’ın ardından Rektör Korkmaz, protokol üyeleri ve öğrenciler Nevruz ateşi üzerinden atladılar.

Çeşitli yarışmaların da yapıldığı kutlama programı ikramlar ile sona erdi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BAHARIN, MÜJDECİSİ, ‘NEVRUZ’, MAKÜ’DE, COŞKUYLA, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı