Haber Detayı
25 Kasım 2019 - Pazartesi 15:31
 
BUTSO’DAN SOYDAŞLARLA İŞBİRLİĞİ PROGRAMI
BUTSO’DAN SOYDAŞLARLA İŞBİRLİĞİ PROGRAMI
DÜNYA Haberi
BUTSO’DAN SOYDAŞLARLA İŞBİRLİĞİ PROGRAMI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) organizasyonu ve Dışişleri Bakanlığının desteğiyle Burdur’a gelen, BUTSO’nun konuk ettiği Türkçe konuşan 19 ülkeden 48 yabancı girişimciyle işbirliği programı gerçekleştirildi.

TOBB 19 Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında girişimcilere Burdur ekonomisi ve yatırım alanları tanıtımı yapılırken, ikili işbirliği görüşmeleri de gerçekleştirildi.  BUTSO’daki ikili görüşmelerin ardından konuklara Burdur Turizmi Müze,  Salda Gölü, İnsuyu Mağarası ziyaretleriyle tanıtıldı. Programın sonunda BUTSO Yönetim Kurulu ve BUTSO Meclis üyeleriyle heyetin dayanışma akşam yemeği düzenlendi.

İKİLİ İŞ GÖRÜŞMELERİ

İş görüşmelerinde BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve Heyet Başkanı Gürsel (Gyursel) Remziev İngilizov birer konuşma yaptı. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik tarafından yabancı girişimcilere Burdur coğrafyası, sanayisi, ekonomisi ve yatırım alanları hakkında bilgilendirme yapıldı. Bilgilendirmenin ardından heyet üyeleri tarafından BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik’e, BUTSO Meclis Başkanı Ömer Çeliker’e anmalıklar takdim edildi.

Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik bu tür bir organizasyonun sanayiciler ve iş dünyası açısından önemli olduğunu vurguladı. İkili görüşmelerle Burdur’un endüstriyel potansiyelinin artacağı ve ihracat rakamlarının yükseleceğini kaydeden Başkan Yusuf Keyik, aynı zamanda Burdurlu iş insanlarıyla ticaret yapmak adına da önemli bir adım atıldığını belirtti.

Bir gün önce Isparta’da olan, Burdur ziyaretlerinin ardından Antalya’ya giden heyetin ilimizin ticaret hacmini artıracağına dikkat çeken Başkan Yusuf Keyik: “Geçen yıl Avrupa ekonomisi ve küresel ekonomiye baktığımızda olumsuzlukların gerçekleştiğini ve döviz kurlarındaki hareketlilikten dolayı finansal sıkıntılar yaşandığını gördük. Bu sıkıntıyı iş dünyası olarak hep birlikte yaşadık. Bu hafta ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği organizasyonuyla Türkçe konuşan 19 ülkeden 48 yatırımcıyı (soydaşlarımızı) konuk ettik, onlara ilimizin özelliklerini ve potansiyelini tanıttık. Önem verdiğimiz bir buluşma olduğu için ilimizin iş dünyasıyla konuklarımızı ikili iş görüşmeleriyle bir araya getirdik. Uygun ekonomik koşullarda ortaklık, mal alışverişi, ihracat konularını ön planda tuttuk” şeklinde konuştu.

Başkan Yusuf Keyik: “Ekonomimizi daha üst seviyelere taşımak, ihracatımızı artırmak için Türkiye olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak önemli çalışmalarda bulunulmaktadır.  Dış ülkelerle olan yükseliş trendimizde artış gözlemlenmektedir. Yükselişin güzel örneklerinden birisi de bugünkü konuklarımızla yaptığımız iş görüşmelerimizdir.  Gıda, İnşaat, Doğaltaş Maden ve Mermer, Tarım ve Tarım Makinaları, Mobilya ve Turizm alanlarındaki gruplarında ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdik.  Bu görüşmelerin yakın zaman içerisinde ilimiz ticaret hacmini büyütüp, ihracat rakamlarımızı artıracağına inanıyoruz. Türkçe konuşan komşu ve akraba topluluğu girişimcilerle iş görüşmeleri ve ihracat artırıcı çözüm önerileri misyonumuzu bu organizasyonla da yerine getirmiş olduk. Soydaşlarımızla yaptığımız toplantımızın Yönetim Kurulumuzla birlikte 2020 yılında günlük ekonomimizde hissedilebilir derecede olumlu yönde etkisinin olacağını öngörüyoruz. Ülkeler arası dostluk, ortaklık ve çok yönlü işbirliğinin yeni bir seviyeye yükseldiği bu programı gerçekleştirmenin gururunu duyuyoruz.

Misafirperverlikten dolayı oldukça memnun olduklarını ve teşekkür ettiklerini söyleyen Heyet Başkanı Gyursel Remziev İngilizov; “Dünya ekonomisinde bir durgunluk var. Hepimiz arayıştayız. Biz arıyoruz Türkiye ve Burdur sanayisi de arıyor, yeni pazarlar aranıyor” diye konuştu. İngilizov, mermerden petrole, tarımdan seraya ve hayvancılık sektörüne kadar mümkün olan her sektörde iş ortaklıklarının kurulması temennisinde bulundu.

BURDUR TURİZMİ

Programın son bölümünde konuklarla birlikte Burdur Müzesine, Salda Gölü- Beyaz Adalara ve İnsuyu Mağarasına ziyaretler yapıldı. Konuklar Burdur Arkeoloji Müzesindeki binlerce yıllık tarihi eserlere, Salda gölü Beyaz Adalardaki magnezyumlu beyaz killere, İnsuyu Mağarasındaki sarkıt ve dikitlere hayranlıklarını dile getirdiler.

Katılımcılar onuruna verilen dayanışma yemeğinde de yöresel yemek ikramlarında bulunulup, ülkelerin temsilcilerine anmalıklar verildi. Yemek sonrasında konuşan ve heyetin danışmanlığını yapan TOBB Uluslararası İlişkiler Müdürlüğünden Birsen Karaloğlu Karakuşçu da BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik ve beraberindekilere ayrı ayrı teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BUTSO’DAN, SOYDAŞLARLA, İŞBİRLİĞİ, PROGRAMI,
Yorumlar
Diğer Haberler
Haber Yazılımı