Haber Detayı
09 Haziran 2021 - Çarşamba 14:08
 
SALDA GÖLÜ’NDE KİRLİLİK İDDİALARI DEVAM EDİYOR
SALDA GÖLÜ’NDE KİRLİLİK İDDİALARI DEVAM EDİYOR
- Haberi
SALDA GÖLÜ’NDE KİRLİLİK İDDİALARI DEVAM EDİYOR

Salda Gölü, ‘çevre kaygıları, kirlilik’ iddiaları ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Burdur‘un en önemli turizm değerlerinden biri olan ‘doğa harikası’ Salda gölü, geçtiğimiz günlerde” turizm, ziyaretçi haberleri, Millet Bahçesi projesi  tartışmalarının” yanı sıra, kirlilik, evsel atık iddiaları ile de gündeme gelirken, bu tür iddialar sosyal medya‘da geniş yankı buluyor.

Geçtiğimiz hafta Salda Gölü ile ilgili evsel atık iddialar üzerine, alınan numuneler, yapılan incelemeler sonrası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Burdur Valiliği yaptıkları açıklamalarda, ‘evsel atıkların Salda’ya atıldığı’ haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, asılsız olduğunu bildirmişti…

Tüm bu gelişmelerin ardından Salda Gölü‘ndeki kirlilik iddiaları sona ermezken, sosyal medyada yeni paylaşımlar gündeme geldi. Salda Gölü Koruma Derneği, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı görüntü ile Salda köyünün kanalizasyon suyunun halen göl’e aktığını öne sürdü.

Geçtiğimiz günlerde Doğanbaba ve Salda köylerinin atık sularının Salda Gölü’ne aktığı ve suyunun kirlendiği yönünde iddialar çıkmış ve bu iddiaları Çevre ve Şehircilik Burdur İl Müdürü Murat Alacatlı, “Gölde yüzme suyu kalitesi A sınıfı olup içilebilir su kalitesine yakındır” diyerek yalanlamıştı. Burdur Valiliği tarafından da yayınlanan Salda Gölü su analizleri de Salda’nın suyunun temiz olduğunu göstermişti…

Salda Gölü Koruma Derneği, önceki gün 7 Haziran 2021 tarihinde sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşım ile Salda köyünün kanalizasyon suyunun halen Salda Gölü’ne aktığını belirtti. Salda Gölü Koruma Derneği yetkilileri paylaşımlarında; “Yetkililer Salda Gölü’nün suyunun A kalite, içme suyuna yakın olduğunu söylüyorlar. Ancak Salda Köyünün kanalizasyon suyu halen göle akıyor. Salda Dünya mirasıdır. Salda Gölü için tam koruma!.” açıklamasını yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SALDA, GÖLÜ’NDE, KİRLİLİK, İDDİALARI, DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı