Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 23:22
 
‘Sagalassos’ İstanbul’da Göz Dolduruyor
‘Sagalassos’ İstanbul’da Göz Dolduruyor
- Haberi
‘Sagalassos’ İstanbul’da Göz Dolduruyor

İstanbul Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın ‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’ Sergisi geniş yankı uyandırdı. Medyada, kültür – sanat haberlerinde Sagalassos ve İstanbul’daki 27 Kasım 2019’da açılan Sagalassos Sergisi hakkında birbiri ardına haberler yayımlanıyor…

Zengin tarih ve kültür birikimine sahip Burdur ilinin, sahip olduğu kültür ve arkeoloji potansiyelini yansıtan, en büyük kanıtlarından biri olan Ağlasun ilçesindeki Sagalassos antik kenti, İstanbul’daki sergi ile ile birlikte medyanın ilgisini çekmeye, gündem oluşturmaya devam ediyor.

İstanbul Beyoğlu’ndaki Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos Sergisi’ geniş yankı uyandırdı. Medyada, kültür – sanat haberlerinde Sagalassos ve İstanbul’daki Sagalasssos Sergisi hakkında birbiri ardına haberler yayımlanıyor.

Ülkemizin internet ortamında önde gelen haber sitelerinden biri olan Habertürk, “Sagalassos İstanbul’da”başlıklı özel haberiyle Sagalassos’a geniş yer verdi.

“Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, ‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’ Sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, Torosların güney yamacında kurulu Sagalassos antik kentini ve Pisidia Bölgesi’nin tarihini ziyaretçileriyle buluşturuyor

Türkiye’de son yıllarda hazırlanan en kapsamlı arkeoloji projesi olan ‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ile Belçika KU Leuven Üniversitesi’nin desteklediği Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi işbirliğiyle hazırlandı. Burdur Arkeoloji Müzesi’nden getirilen 368 eserin yer aldığı sergi, 27 Kasım 2019 – 28 Mayıs 2020 tarihleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat’ta ziyaret edilebilecek. Akdeniz’in en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Sagalassos, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor.

‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’Sergisinde, prehistorik çağlarda Anadolu’da yaşadığı kanıtlanan ve Burdur yöresinde kalıntılarına rastlanan mamut kemiklerinden, Roma imparatorları Marcus Aurelius ve Hadrian’ın anıtsal boyuttaki heykellerine kadar çok sayıda ve farklı türde tarihi eser yer alıyor.

Antik Sagalassos sakinlerinin gündelik ve sosyal yaşamlarını, inanç ritüellerini yansıtan pişmiş toprak figürinler, tanrı, tanrıça ve kahraman heykelleri, Büyük İskender heykelciği, taş aletler, süs eşyaları, pişirme ve yemek kapları başta olmak üzere Sagalassos ve Pisidia Bölgesi’nin farklı dönemlerine tarihlenen ve geçmişe ışık tutan eserler, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katına yayılan kronolojik ve tematik bölümler halinde görülebilecek.

Sagalassos Roma imparatorluk hamamı kazılarında açığa çıkarılan İmparator Marcus Aurelius heykeli, müze girişinde ziyaretçileri karşılayacak. Orijinali yaklaşık 5 metre yüksekliğinde olan heykelin beyaz mermerden yontulmuş başı, kolları ve bacakları sergiye getirildi. Restorasyonu 2010’da tamamlanan Sagalassos Antoninler Çeşmesi, Marcus Aurelius tarafından yaptırılmıştı. Sergide, Sagalassos’a ‘Pisidia’nın birinci kenti’unvanını veren İmparator Hadrian heykeline ait baş da görülebilecek. İmparator Hadrian ve Marcus Aurelius, Roma’nın 5 iyi imparatoru arasında yer alıyor.

Sagalassos kazılarında ele geçen M.S 3’üncü yüzyıla tarihlenen Romalı bir erkek ve 11’inci yüzyıla tarihlenen Bizanslı bir kadının kafatası, uzmanlar tarafından yeniden yüzlendirme tekniğiyle orjinaline yakın görünümlerine kavuşturuldu. Yüz rekonstrüksiyonunu bilim ve yaratıcılığın birleşimi olarak niteleyen kazı başkanı Jeroen Poblome, dijital yüz rekonstrüksiyonunun 75 kesinliğe sahip olduğunu belirtiyor. Gerçek isimleri bilinmeyen Pisidialılara araştırma ekibi tarafından Rhodon ve Eirènè isimleri verildi.

Sergiye getirilen Rhodon ve Eirènè büstleriyle ziyaretçiler antik Pisidialılarla tanışma fırsatı yakalayacaklar.

‘Bir Zamanlar Toroslar’da: Sagalassos’, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın üç katında birden sergileniyor. Binanın ilk katı, 1990’da başlayan ve disiplinler arası bir araştırma projesi olan Sagalassos kazılarına, kazılarla birlikte Sagalassos ve ait olduğu Pisidia Bölgesi’nin coğrafyası, jeolojisi, bitki örtüsü, inanç sistemi, tanrıları, insanları, hayvanları ve bitkileri olmak üzere çok katmanlı bir sunuma sahip.

İkinci katta tarih öncesi çağlar, Sagalassos’un kuruluşuna tanıklık eden Bronz Çağı, Hellenistik Çağ, Roma Dönemi, Bizans Dönemi ve Selçuklu Dönemi eserleri kronolojik bir konsept içinde sergileniyor. Ayrıca Sagalassos kazılarında açığa çıkarılan Yukarı Agora ve burada yapılan kazılarda bulunan imparator, tanrı ve kahraman heykellerinin en iyi örnekleri ziyaretçiye sunuluyor.

Üçüncü kat ise antik ekonomi, yaşam kalitesi, beslenme alışkanlıkları ve mutfak eşyaları, insanların ölümle nasıl başa çıktıkları ve ölümün nitelikleri gibi tematik bölümlerden oluşuyor. Serginin bu katına çıkan ziyaretçileri toprak ve bereket tanrıçası güzel saçlı Tanrıça Demeter heykeli karşılıyor. Ayrıca bu bölümde Sagalassosluların adak adadığı düşünülen ve içinde yüzlerce pişmiş toprak figürünün ele geçtiği kaya tapınağının rekonstrüksiyonu da yapıldı.

1990’dan beri Sagalassos Arkeolojik Araştırma Projesi tarafından yürütülen Sagalassos kazıları, disiplinler arası kazı ve restorasyon çalışmalarıyla uluslararası bilim camiasında önemli bir yere sahip. Sergi ziyaretçilere bu bilimsel çalışmaları bir arada görme fırsatını da sunuyor.

Projenin bilimsel danışmanlığı KU Leuven Üniversitesi profesörlerinden ve Sagalassos Kazısı Başkanı Jeroen Poblome, koordinatörlüğü Yapı Kredi Müzesi yönetici Nihat Tekdemir ve tasarımı Pattu Mimarlık tarafından yapıldı. Sergiye getirilen eserler ve sergide kullanılan bütün peyzaj fotoğrafları ise Belçikalı sanatçılar Bruno Vandermeulen ve Danny Veys tarafından çekildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Sagalassos’, İstanbul’da, Göz, Dolduruyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı