Haber Detayı
17 Kasım 2023 - Cuma 15:09
 
Başkan Kubilay'dan Sitem! "Bu çok acı bir olaydır!"
Başkan Kubilay'dan Sitem! "Bu çok acı bir olaydır!"
- Haberi
Başkan Kubilay'dan Sitem!

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, çalışmayan emeklilere yapılan 5 bin lira tutarındaki tek seferlik ikramiye ödemelerinden Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı emekli çiftçilerin yararlanamadığını belirterek açıklama yaptı. Başkan Kubilay, “Maalesef hükümetimizin emeklilere vermekte olduğu 5 bin TL odalara üye olanlara verilmemiştir. Bu maalesef yanlış bir uygulamadır. Emekli çiftçiler çalıştıkları için bu paradan faydalanamamaktadır. Çiftçilerimiz arazisinden, çiftliğinden, hayvanından geri kalmamış ve üretimine devam etmektedir. Ama maalesef üretimde kalan kişiler bu 5 bin TL’den faydalanamamaktadır. Bu çok acı bir olaydır. Köylerdeki genç nesilin şehre göç etmemesi için ve bu genç nesili çiftçiliğe yönlendirmek, katkıda bulunmak için özveriyle çalışmamız gerekirken bu genç nesili çiftçilikten, üretimden koparmak demektir. Bunun acilen hükümetimiz tarafından değerlendirilip üretimden düşmeyen, katkıda bulunan çiftçilerimize bu 5 bin TL’nin verilmesi lazım.” dedi.

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, üretim olmadan tüketim olmayacağını belirterek çiftçileri üretime teşvik etmek için 5 bin liralık ödemeden faydalanması gerektiğini ifade etti. 

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay şunları söyledi;
“ÜRETİMDE KALAN KİŞİLER 5 BİN LİRADAN FAYDALANAMAMAKTADIR”
“Türkiye genelinde çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan arıcılık yapan üretime katkı sağlayan herkes odamıza üyedir. Fakat maalesef hükümetimizin emeklilere vermekte olduğu 5 bin lira odalara üye olanlara verilmemiştir. Bu maalesef yanlış bir uygulamadır. Emekli çiftçiler çalıştıkları için bu paradan faydalanamamaktadır. Odamıza üye olan çiftçilerimizin yüzde 80’i 58 yaş üstündedir. 58 yaş üstündeki çiftçilerimiz arazisinden, çiftliğinden, hayvanından geri kalmamış ve üretimine devam etmektedir. Ama maalesef üretimde kalan kişiler bu 5 bin liradan faydalanamamaktadır. 
“GENÇ NESİLİ ÇİFTÇİLİĞE YÖNLENDİRMEK İÇİN ÖZVERİYLE ÇALIŞMAMIZ GEREKİRKEN BU GENÇ NESİLİ ÇİFTÇİLİKTEN, ÜRETİMDEN KOPARMAK DEMEKTİR”
Bu çok acı bir olaydır. Köylerdeki genç nesilin şehre göç etmemesi için ve bu genç nesili çiftçiliğe yönlendirmek, katkıda bulunmak için özveriyle çalışmamız gerekirken bu genç nesili çiftçilikten, üretimden koparmak demektir. Bunun acilen hükümetimiz tarafından değerlendirilip üretimden düşmeyen, katkıda bulunan çiftçilerimize bu 5 bin liranın verilmesi lazım. Verilmediği zaman hayvancılık yapan hayvanına küsecek, çiftçi arazisine gitmeyecek ve üretim diye bir şey kalmayacaktır. Pandemi sürecinde bunu halkımız ve tüm dünya yaşamıştır. Üretim olmadan tüketim olmaz. Bu vatandaşlarımızı üretime teşvik etmek için bu verilen 5 bin liralık teşvik priminden de faydalanması lazım.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Başkan, Kubilay'dan, Sitem!, "Bu, çok, acı, bir, olaydır!",
Yorumlar
Haber Yazılımı