Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 16:24
 
Vali Hasan Şıldak, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” Programına katıldı
Vali Hasan Şıldak, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” Programına katıldı
- Haberi
Vali Hasan Şıldak, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” Programına katıldı

Vali Hasan Şıldak, eşi Fatma Nur Şıldak  ile birlikte Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” programına katıldılar.

 

Öğretmenevi Konferans Salonunda düzenlenen programa başta Vali Şıldak ve eşi olmak üzere Baro Başkanı Ramazan Gedik, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Asım Ertilav, MAKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Durmuş Acar,  Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Vali Hasan Şıldak ve Burdur Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Hasan Güven günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptılar.

 

Programın akışında ‘Kadına Şiddet Sıfır Tolerans’ konulu kamu spotu sunuldu. Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi çocukları tarafından ‘Hayat Bayram Olsa’ isimli şarkı seslendirildi. Programın devamında ‘Kadın Hayatın Yarısıdır, Yarım Kalma’ konulu kamu spotu ile 75. Yıl Cumhuriyet Anaokulu öğrencilerini ‘Çocuk gözüyle şiddet’ konulu röportajı izletildi. Anaokulu öğrencileri tarafından ‘Anne’ isimli şarkı söylendi. Polis Memuru Cansu Ergan tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadeleye ilişkin kolluk kuvvetleri uygulamaları ile ‘Kadın Destek Uygulaması’ hakkında sinevizyon eşliğinde sunum yapıldı. Başarılı ev hanımı İlknur Cenkci başarı hikayesini paylaştı. Emekevler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri; ‘Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele’ konulu drama sergilediler. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Kanal 15 TV tarafından ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne” ilişkin ilimiz halkıyla yapılan görüntülü röportaj seyredildi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi müzik bölümü öğrencilerinin hazırladığı ‘Müzik dinletisi’ program devam etti.

 

Programın son bölümünde Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü ve Mehmet Akif Ersoy Halk Eğitim Merkezi tarafından kurulan ve Kadın Konuk Evi’nden hizmet alan kadınların el emeklerinin sergilendiği stantlar gezildi. ‘Turuncu Boya’  ve ‘Uçan balon’ etkinlikleri düzenlendi.

 

Vali Hasan Şıldak programda yaptığı konuşmada; “Kadına yönelik şiddet bütün ülkelerde olduğu gibi, Türkiye’de en büyük sosyal problem olarak kaşımızda duruyor. Bu alanda çok önemli adımlar atılmakla beraber, sorunu yaşamaya devam ediyoruz. 17 Aralık 1999’da Birleşmiş Milletler (BM)  tarafından 25 Kasım ‘Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ olarak ilan edildi. Ve bu tarihten itibaren de ülkemizde bu günü çeşitli etkinliklerle günün anlam ve önemine yakışır bir şekilde farkındalık oluşturmak amacıyla program dahilinde İlimizde de geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir araya geldik. Uluslararası yükümlülüklerimiz Ulusal düzenlemeler çerçevesinde ilgili taraflar bu konuda yoğun çalışmalar yürütüyor. Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele doğrultusunda şiddet mağduru olan kadınların korunması ve desteklenmesi, faillerin cezalandırılması konusunda, ülkemizde gelişmiş ülkelere göre atılmayan, eksik bırakılan bir adım yok.

 

Kadına Şiddete karşı mücadelede bütün sivil toplum kuruluşlarımızın üst seviyede bir duyarlılık gerçekleştirmesi, ancak bunun da ötesinde vatandaş olarak hepimizin üzerimize düşen yükümlülüklerimizi, sorumluluklarımızı yerine getirmemiz gerekir.

 

Şiddetin önlemesiyle koruyucu önlemlerinin etkili bir şekilde uygulanması amacıyla Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak 2012 yılında 14 ilde pilot uygulama olarak; ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’ kuruldu. 2019 yılında 81 ilimizde kuruluşların yayıldığını görmekteyiz. İlimizdeki yapılanması ise 2015 yılı. Şuanda bu merkezde psikolojik ve sosyal destek, hukuki destek, eğitim ve mesleki destek, sağlık, ekonomik destek, müdahale ve yönlendirmeyle önleyici hizmete ilişkin çalışmalar devam ediyor.

 

Kadın Konuk Evi uygulamamızda fiziksel, duygusal, cinsel ve ekonomik, sözlü istismara veya şiddete uğramış kadınlara yönelik olarak destek olacakları kurum olarak ilimizde 2013 yılından itibaren faaliyetini sürdürüyor.

 

Türkiye’de 2018 yılında 440 kadın şiddete maruz kalarak hayatını kaybetti. Bu yıl ise bu sayı 420 civarında. Ne dersek diyelim bu sorunla karşı karşıyayız. Tabi bu kabul edilebilir bir şey değil. Yani insanlık suçunun da ötesinde bir kavram. Tarifi mümkün değil. Çünkü bizim kültürümüzde Anadolu medeniyetinde, dinimizde bütün gelenek ve göreneklerimizde kadın kutsaldır. Çünkü kadın deyince aklımıza ilk aklıma gelen Anne’dir. Anne ise ayaklarının altında Cennetin tarif edildiği bir varlıktır. Kadın bir şereftir, kadının var olduğu ortamda nezaket vardır. Disiplin vardır. Düzen vardır” dedi.  

T.C. BURDUR VALİLİĞİ

İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vali, Hasan, Şıldak,, “25, Kasım, Kadına, Yönelik, Şiddete, Karşı, Uluslararası, Mücadele, Günü”, Programına, katıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı