Haber Detayı
29 Ağustos 2022 - Pazartesi 13:56
 
TELESKOPLAR ELİMİZDE İSTİKBAL GÖKLERDE-2 TEKE YÖRESİ PROJESİ BAŞLADI
TELESKOPLAR ELİMİZDE İSTİKBAL GÖKLERDE-2 TEKE YÖRESİ PROJESİ BAŞLADI
- Haberi
TELESKOPLAR ELİMİZDE İSTİKBAL GÖKLERDE-2 TEKE YÖRESİ PROJESİ BAŞLADI

BURDUR  Alpaslan Ali Can Bilim ve Sanat Merkezi’nin TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Destekleme Programında yazılan projesi “Teleskoplar Elimizde, İstikbal Göklerde-2-Teke Yöresi” başladı.

Burdur Öğretmenevi Nurcihan Velicangil kültür merkezinde yapılan proje açılışına Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Milli Eğitim Müdür Vekili Seyit Güven Yılmaz, Eğitim Bir Sen Başkanı Murat Bulut ile öğrenciler, öğretmenler ve veliler .

Türkiye genelinde  TÜBİTAK 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Destekleme Programı kapsamında seçilen 100 proje arasında yer alan projenin yürütücüsü ve Alpaslan Ali Can Bilim Sanat Merkezi Fen Bilimleri öğretmeni Özlem Göncü “ Projede Burdur, Antalya ve Isparta illerinde;  ilçelere veya merkeze bağlı köylerde ve dezavantajlı mahallelerdeki okullarda eğitim gören ve Bilim Sanat Merkezlerine kayıtlı olan öğrencilerin, uzman eğitmen ve proje personeli önderliğinde etkinlikler, gözlemler ve teknoloji desteği ile astronomi biliminin felsefe, tarih, matematik ve fen bilimleri boyutunda gelişim süreçlerini fark etmelerini sağlamak, araştırma, sorgulama isteklerini teşvik etmek ve bilgiyi görselleştirmelerini sağlamayı amaçlıyoruz.  Isparta, Burdur ve Antalya’da çeşitli Bilim Sanat Merkezlerine  devam eden 30 öğrenci katılımcı olarak belirlendi ve projemiz 7 gün sürecek. Süleyman Demirel Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü, Antalya TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi ve Akdeniz Üniversitesi Eğitim fakültesi dersliklerinde de etkinliklerimiz olacak,  öğrencilerimiz gökyüzü gözlemi, roket ve amatör teleskop yapımı, teknoloji destekli etkinlikler, drama, sanatsal etkinlikler, müzede astronomi tarihi gibi çeşitli disiplinleri birleştiren 36 etkinlik gerçekleştirecek.” Dedi.

Alpaslan Ali Can Bilim sanat Merkezi Müdürü Tuncay Sakar’da yaptığı konuşmada; “ilkini geçen yıl gerçekleştirğimiz projemiz bu yıl Tübitak’tan ikinci kez destek görmeye hak kazandı. bu yıl ikincisini yaptığımız proje ile öğrencilerimiz teknoloji desteği ile astronomi,  felsefe, tarih, matematik ve fen bilimlerinde gelişim süreçlerini fark etmelerini  sağlamak, araştırma, sorgulama temelli isteklerini tespit etmek ve bilgiyi görselleştirmelerini sağlamak amaçlanmaktadır” diye konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: TELESKOPLAR, ELİMİZDE, İSTİKBAL, GÖKLERDE-2, TEKE, YÖRESİ, PROJESİ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı