Haber Detayı
06 Şubat 2024 - Salı 13:38
 
Depremlerde hayatını kaybedenler Burdur'da anıldı
Depremlerde hayatını kaybedenler Burdur'da anıldı
- Haberi
Depremlerde hayatını kaybedenler Burdur'da anıldı

Burdur’da Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin 1. yılı nedeniyle Burdur Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğünde anma programı düzenlendi. 

Burdur’da Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin 1. yılı nedeniyle Burdur Afet ve Acil Durum (AFAD) İl Müdürlüğünde anma programı düzenlendi. 

AFAD Burdur İl Müdürlüğü toplantı salonundaki anma programı AFAD Burdur İl Müdürü Yasin Tokgöz’ün açılış konuşmasıyla başladı. Açılış konuşmasının ardından 6 Şubat Depremleri ile ilgili kısa film izlendi. Program Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) İl Koordinasyon Kurulu Değerlendirme toplantısı ile devam etti. Toplantıda, Türkiye Afet Müdahale Planının (TAMP) amacı; afet ve acil durumlara ilişkin müdahale çalışmalarında görev alacak hizmet grupları ve koordinasyon birimlerine ait rolleri ve sorumlulukları tanımlamak, afet öncesi, sırası ve sonrasındaki müdahale planlamasının temel prensipleri anlatıldı. Ayrıca 6 Şubat depremleri sonrasında Burdur Valiliği himayesinde kurum müdürlüklerinin afet bölgesinde yaptığı faaliyetler hakkında sunum yapıldı. Program Burdur Valisi Türker Öksüz’ün yaptığı basın açıklaması ile sona erdi.

"6 Şubat Depremlerinin ve bu depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın acısını ilk günkü tazeliği ile derinden hissetmeye devam ediyoruz"

Burdur Valisi Türker Öksüz açıklamasında şu ifadeleri kullandı;

"Yaklaşık 1 yıl önce yaşadığımız, Kahramanmaraş merkezli 11 İlimizin etkilendiği, asrın felaketi olarak yüreklerimizi yakan 6 Şubat Depremlerinin ve bu depremlerde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın acısını ilk günkü tazeliği ile derinden hissetmeye devam ediyoruz. Öncelikle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, geride kalan yakınlarına ve milletimize başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Yaralı vatandaşlarımıza açıl şifalar diliyorum. 06 Şubat 2023 saat 04:17 Kahramanmaraş Pazarcık 7.7, 06 Şubat 2023 saat 04:36 Gaziantep İslahiye 6.5, 06 Şubat 2023 saat 13:24 Kahramanmaraş Elbistan 7.6 olmak üzere aynı gün 3 büyük deprem meydana gelmiştir. 04:17’de gerçekleşen depremden 45 dakika sonra, 05:02’de Çağrı Seviyesi 4 olarak ilan edilmiştir. Depremin etki alanı 120 bin km2 olup etkilenen kişi sayısı 14 milyon dur. Depremlerde can kaybı sayısı 53.496, yaralı sayısı 107.213 tür. 11 il (Kahramanmaraş, HatayAdıyamanOsmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kilis ve Elâzığ), 124 ilçe, 6.929 Mahalle ve Köy etkilenmiştir. 18 il için (Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Elâzığ, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Osmaniye, Şanlıurfa, Kilis, Sivas, Bingöl, Kayseri, Mardin, Tunceli, Niğde ve Batman) Genel Hayata Etkililik Oluru alınmıştır.

 

"Hamdolsun tek yürek olarak, bu tarihi sınanmayı başarıyla vererek, depremzede kardeşlerimizin yaralarını hep birlikte sardık"

Yaşanan bu büyük felaketin boyutunu anlatmak çok zor. İlk andan itibaren Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Devletimiz tüm kurum ve kuruluşlarıyla seferberlik ilan ederek, tüm kapasitesi ile milletimizle birlikte âdeta deprem bölgesine koştu. Birliğin, beraberliğin, kardeşliğinin, yardımlaşmanın, çalışmanın en üst seviyede gösterilmesi gereken bir dönemi Devlet olarakmillet olarak birlik beraberlik içerisinde hep birlikte göğüsledik. Hamdolsun tek yürek olarak, bu tarihi sınanmayı başarıyla vererek, depremzede kardeşlerimizin yaralarını hep birlikte sardık. İlimizde bu doğrultuda deprem bölgesine koşan ilk illerden bir tanesi olarak, Burdurlu hemşerilerimizin ve kurumlarımızın desteği ile bölge insanının yaralarını sarmak için üstün bir gayret ve birlik beraberlik göstermiştir. Bu vesileyle kadirşinas Burdurlu hemşehrilerime bir kez daha yürekten teşekkür ediyorum.

"Afet Bölgesinden ilimize 7.800 vatandaşımız gelmiş 5.500’ü ayrılmış ve 2.300’ü halen il merkezi ve ilçelerimizde ikamet etmektedir."

Deprem bölgesinde toplamda İlimizden kamu, STK ve gönüllülerimizden oluşan 2.729 personel, 419 araç ve iş makinesi müdahale ve iyileştirme çalışmalarında görev almıştır. İl Müdürlüğümüze ait depolarımızda bulunan 1.980 adet battaniye, 1.440 adet yastık çarşaf seti, 1.308 adet yatak, 275 adet 16.5 m2 deprem çadırı afet bölgelerine gönderilmiştir. Hali hazırda ilimizde yaşanabilecek afetlerde kullanılmak üzere depolarımızda 748 adet 16,5 m²’lik AFAD çadırı, 1.771 adet 112 m²’lik genel maksat çadırı bulunmaktadır. İlimizden deprem bölgesine 153 tır, 63 kamyon, 26 kamyonet, 1 minibüs toplamda 243 araç yardım malzemesi (beslenme ,hijyen, giyim, odun, kömür, ısıtıcı)  Burdur AFAD İl Müdürlüğü koordinesinde gönderilmiştir. Afet Bölgesinden ilimize 7.800 vatandaşımız gelmiş 5.500’ü ayrılmış ve 2.300’ü halen il merkezi ve ilçelerimizde ikamet etmektedir. Ayrıca 14-28 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşen seçimlerinde 362 vatandaşımızın oy kullanması için seçim bölgelerine gidiş gelişleri AFAD İl Müdürlüğünce sağlanmıştır. Evim Yuvam Olsun kampanyası için de 332 Bin TL ev kirası ve faturaları için ödeme yapılmıştır. İlimiz Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce; Kahramanmaraş merkez ilçesinde Arama-Kurtarma faaliyetleri kapsamında 11 binada çalışma yapılmış, 5 vatandaşımız canlı kurtarılmış, 102 vatandaşımıza ise eks olarak ulaşılmıştır.(06 Şubat-24 Şubat 2023), Gaziantep ili İslahiye ilçesinde iş makinaları genel koordinasyonu, 5 çadır ve 4 konteyner kentin kurulması (06 Şubat-20 Mart 2023), Hatay ili Defne ilçesinde 13 çadır ve 14 konteyner kentin kurulumu, vatandaşlarımızın yerleştirilmesi, iaşe ve ibatelerinin karşılanması, hak sahipliği çalışmaları yapılmıştır. (26 Şubat-15 Aralık 2023)

 

"Yaklaşık 5.000 afetzede vatandaşımıza iki ay boyunca her gün günlük 3 öğün yemek çıkarılmıştır"

İlimiz Özel İdaresince; Gaziantep ili İslahiye ilçesinde ve Hatay ili Defne ilçesinde 06 Şubat-21 Mayıs 2023 tarihleri arasında 55 araç ve 154 personel ile Arama-Kurtarma enkaz kaldırma faaliyetlerine katılmıştır. Hatay ili Defne ilçesinde 36 farklı lokasyonda 3.867 iş yerinin altyapı işlemleri yapılmıştır. (kilit parke, asfalt, elektrik ve su işleri), Burdur il Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonunda kurulumu tamamlanan çadır ve konteyner kentlerin alt yapıları İlimiz Özel İdaresi tarafından tamamlanmıştır. Ayrıca ilimizden Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörlüğü, Bucak Belediyesi ve bağışçılar tarafından aşevleri kurulmuş, toplamda yaklaşık 5.000 afetzede vatandaşımıza iki ay boyunca her gün günlük 3 öğün yemek çıkarılmıştır."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Depremlerde, hayatını, kaybedenler, Burdur'da, anıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı