Haber Detayı
27 Şubat 2024 - Salı 13:26
 
BURDUR BELEDİYESİ’NDE 15O KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ KURULDU
BURDUR BELEDİYESİ’NDE 15O KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ KURULDU
- Haberi
BURDUR BELEDİYESİ’NDE 15O KİŞİLİK ARAMA KURTARMA EKİBİ KURULDU

BURDUR Belediyesi bünyesinde 11’i kadın 150 kişiden oluşan Arama Kurtarma ekibi kuruldu. Ekip ilk tatbikatını En İşleri kampüsünde gerçekleştirdi.
6 Şubat Kahramanmaraş Merkezli depremlerden sonra Burdur Belediyesi bünyesinde kurulma kararı alınan Arama Kurtarma Ekibi itfaiye personeli ve gönüllülerden oluşuyor.
Ekibin ilk tatbikatında basın mensuplarına açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say: “6 Şubat depreminden sonra karar aldığımız Burdur Arama Kurtarma (BAK) ekibinin organizasyonunda meyveleri toplamaya başladık. 150 kişiden oluşan bir gönüllü ordumuz oldu. Her türlü kaza, afet sonrasındaki müdahale kursu eğitimi alıyorlar. Gönüllülerimize teşekkür ediyoruz” dedi.
Say, Burdur Belediyesi atölyesinde deprem mahallesinde kullanılmak üzere 25 konteyner hazırlandığnı hedeflerinin 800 konteyner olduğunu söyledi.
Burdur Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Ali Ballak’ta yaptığı açıklamada 6 Şubat depremlerindeki görevlerinden döndükten sonra Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in bir arama kurtarma ekibi kurulmasını istediğini belirtti.
Ballak: “teorik eğitimlerden sonra ilk etapta 150 kişilik ekibimizi kurduk. Bu ekip 40 yaş altı Belediye personeli ve gönüllülerimizden oluşuyor. İlerleyen zamanlarda 250 kişilik bir ekip olacak. Katılmak isteyen olursa halktan gönüllüleri de bu ekibe dahil edeceğiz. Ekibimizi bölgesel değil ulusal olarak kurduk. Gerekli eğitimlerimizi ve prosedürlerimizi tamamlayıp Uluslararası düzeyde bir arama kurtarma ekibine dönüştüreceğiz, hedefimiz bu” dedi.
Ekibin, ülkede meydana gelebilecek deprem, yangın, çığ, heyelan, büyük yangınlar, büyük trafik kazalarına müdahale edebilecek kapasitede bir ekip olduğuınu anlatan Ballak: “Belediye personeli gönüllülerimiz içerisinde mühendis, mimar, demir doğramacı, inşaat ustası gibi her meslekten gönüllülerimiz var. Teorik eğitimimiz 4 ay boyunca 50 saatin üzerinde bir eğitim aldılar” diye konuştu.
Kurulan ekip trafik kazasında yaralı kurtarma, depremzede kurtarma gibi uygulamalar yaptı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BURDUR, BELEDİYESİ’NDE, 15O, KİŞİLİK, ARAMA, KURTARMA, EKİBİ, KURULDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı