Haber Detayı
02 Mart 2024 - Cumartesi 11:53
 
Bu sergiyi mutlaka görün! 9 Mart’a kadar Burdur’da olacak
Bu sergiyi mutlaka görün! 9 Mart’a kadar Burdur’da olacak
- Haberi
Bu sergiyi mutlaka görün! 9 Mart’a kadar Burdur’da olacak

Burdur’da “Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı. Bazı malzemelerin Çanakkale’de bile olmadığı sergi, öğrenciler tarafından büyük ilgi görürken yetkililer Burdur’da yaşayan vatandaşları da sergiye davet etti.

Burdur’da “Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı. Bazı malzemelerin Çanakkale’de dahi olmadığı sergi, öğrenciler tarafından büyük ilgi görürken yetkililer Burdur’da yaşayan vatandaşları da sergiye davet etti.

Burdur’da Burdur Belediyesi Konferans ve Sergi Salonu'nda Çanakkale Savaşı’na ait silahtan mermiye, savaşta görev alan asker, hemşire, doktorlara ait kıyafetlere kadar savaşta kullanılan tüm objelerin yer aldığı “Çanakkale Müzesi Sergisi” açıldı. Hafta içi okullarda eğitim gören öğrencileri ağırlayan sergi büyük ilgi gördü. Yetkililer hafta sonu Burdur’da yaşayan bütün vatandaşları bu sergiye beklediklerini ifade etti.

Gezici Çanakkale Müzesinin 13 senedir koordinatörlüğünü yapan Cengiz Yörükaslan, “Her gün ortalama 800 öğrenci ağırlıyoruz. Amaç Çanakkale’ye gidemeyen, oraları görme imkânı olmayan öğrencilere Çanakkale’yi doğru anlatabilmek, doğru yansıtabilmek. Malum birçok öğrencimiz imkânsızlıklardan dolayı Çanakkale’ye gidemiyor. Her Türk evladının o topraklara gidip oralara mutlaka görmesi lazım ki bugünlere nasıl geldiğini anlayabilsin.” dedi.

"Bir gün değil her gün Çanakkale" diyerek 13 yıldır Türkiye'yi dolaştıklarını ifade eden Yörükaslan, sergideki malzemelerin 109 yıllık orijinal malzemeler olduğunu tabloların, çadırların, gidildiği ile göre de o ilin şehitliğinin bulunduğu Gezici Çanakkale Müzesinde bine yakın malzeme olduğunu ve bazı malzemelerin Çanakkale’de bile olmadığını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bu, sergiyi, mutlaka, görün!, 9, Mart’a, kadar, Burdur’da, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı