Haber Detayı
29 Şubat 2024 - Perşembe 16:51
 
Basın Akademisinin İlk Konuğu TRT Antalya Haber Müdürü Öcal
Basın Akademisinin İlk Konuğu TRT Antalya Haber Müdürü Öcal
- Haberi
Basın Akademisinin İlk Konuğu TRT Antalya Haber Müdürü Öcal

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ), Basın Akademisi programları ile medya ve gazetecilik alanında uzman kişileri öğrenci, akademisyen ve basın mensuplarıyla buluşturmaya başladı.

MAKÜ Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü (KİMER) tarafından organize edilen ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Murat Alpaslan, KİMER Müdürü Doç. Murat Kara, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel, basın mensupları ve öğrencilerin katıldığı Basın Akademisi programının ilki TRT Antalya Haber Müdürü Muhammed Ahmet Öcal tarafından haber yazımı ve tekniklerinin anlatımı ile başladı.

0-haber-1425-39441630-big-i85a5825

Açılış konuşmasını Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürü Doç. Murat Kara yaptı. Kara konuşmasında; “Amacımız burada alanın duayen isimleri basın yayın konusunda kendini ülke çapında ruhsal anlamda kanıtlamış, dinamiklerini bilen, uzmanlaşmış, marka isim olmuş kişilerin hem yerelde basın mensubu arkadaşlarla, hem de bu alanda öğrenim gören değerli öğrencilerimizle buluşturmak, farklı bir ses, farklı bir nefese tanık olmalarını sağlamaktı. Bu amaçla bu etkinliklere başladık. Bundan sonraki süreçte pek çok farklı isim yine peyderpey 1-2 haftada bir elimizden geldiğince şartlar el verdikçe gerçekleştirmeyi planladığımız bir silsileye dönüştürmek istiyoruz.” Dedi.

Daha sonra deneyimlerini ve bilgi birikimi paylaşan TRT Antalya Haber Müdürü Muhammed Ahmet Öcal geçen hafta Antalya’da yaşanan sel felaketi sırasında gazetecilik alanındaki zorlukları ve etik kuralları üzerine deneyimlerini paylaştı.

Gazeteciliğin düzenli bir hayat beklentisi olmayan, ancak bir olayın kamuoyuna doğru ve etik bir şekilde aktarılmasını sağlayan heyecan verici bir meslek olduğunu ifade eden Öcal, sosyal medyanın artık haber kaynakları arasında önemli bir rol oynadığını ve bu platformlarda da etik kurallara uyma gerekliliğinin olduğunu vurguladı.

0-haber-1425-32233099-big-i85a5780

Özellikle, teyit edilmemiş bilgilere yer vermemenin, dezenformasyonun önüne geçmek açısından kritik bir unsur olduğunu belirten Öcal, gazetecilikte etik kurallara uymamanın, toplumu yanıltma ve kaosa sürükleme potansiyeli taşıdığını, ayrıca sosyal medyada sözde gazetecilik yapan kişilere karşı dikkatli olunması ve bu tür içeriklere güvenilmemesi gerektiğini, bu noktada haberlerin güvenilir kaynaklardan alınması ve etik kurallara uygun bir şekilde sunulması gerektiği önemline değindi.

Gazetecilikteki zorlukları ve etik kuralları öğrencilere ve meslektaşlarına anlatarak, mesleğin ciddiyetini vurgulayarak, gazetecilerin doğru bilgiye ulaşma ve toplumu bilinçlendirme konusunda daha sorumlu bir tutum benimsemeleri gerektiğini aktardı.

Gazetecilikteki zorluklar, haber yazımı, doğru haber kriterleri gibi konuların yer aldığı etkinlik gazeteciler ve öğrencilerin sordukları sorularla tamamlandı.

Etkinlik Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ali Murat Alpaslan’ın TRT Antalya Haber Müdürü Muhammed Ahmet Öcal’a belge ve hediye takdimi ile son buldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Basın, Akademisinin, İlk, Konuğu, TRT, Antalya, Haber, Müdürü, Öcal,
Yorumlar
Haber Yazılımı